Kaj je TinkerCAD?
TinkerCAD
TinkerCAD je programi za računalniško podprto načrtovanje (CAD). Ti programi so običajno obsežni in strašljivi kosi programske opreme, ki imajo visoko bariero pred začetkom uporabe, saj zahtevajo veliko izkušenj in znanja. Povrhu tega niso poceni. Zato smo si ogledali njihovo nasprotje – Autodeskov Tinkercad je brezplačen, deluje v brskalniku in je namenjen šolarjem in začetnikom.
V nekaterih, zlasti tehniških, šolah je potrebno dijake naučiti uporabe programov za računalniško podprto načrtovanje oziroma konstruiranje (CAD). Na fakultetah in v specializiranih srednjih šolah izobražujemo bodoče strokovnjake, ki bodo znanja in orodja za CAD redno uporabljali v svojem življenju, zato jim postrežemo z (drago) namensko programsko opremo. Izbire je veliko, cena pa ne ravno nizka, dasiravno imamo na voljo tudi nekaj odprtokodnih alternativ. Kaj pa bi storili, če bi želeli osnovne CAD pokazati osnovnošolcem ali morda tudi gimnazijcem, ki nimajo predznanja? Eden izmed mogočih odgovorov se glasi Tinkercad. Nepresenetljivo ga je izdelal Avtodesk, podjetje, ki v svetu CAD dominira s paketom Autocad – izobražujejo mlajše generacije, ki bodo v zrelih letih posegle po Autocadu.
In kaj ima to veze z Arduino krmilniki?
TinkerCAD ima super zanimivo opcijo. V njemu namreč lahko sestavljamo elektronska vezja, ki vključujejo Arduino krmilnike. V sistem je vgrajenih veliko najpogosteje uporabljenih elementov, ki jih med seboj povezujemo v grafično lično celoto.
Shranjevanje in deljenje
In tu se zgodba nadaljuje. Svoje umetnine lahko shranjujemo na oblaku in jih delimo z drugimi. Lahko jim pošljemo povezavo, oni si jo ogledajo in celo spreminjajo, če jim to dovolimo.
Programska koda: C ali grafično
Zgodba se nadaljuje. Arduino krmilnikom lahko dodamo kodo, ki jo lahko vnašamo v klasičnem C jeziku ali grafični alternativi.
Simulacija? Kakšna simulacija? Simulacija česa?
In sedaj še bonboček. Sistem ima vgrajen simulator, s pomočjo katerega zaženemo programsko kodo in opazujemo rezultat. Seveda ni isto kot v fizičnem svetu. Je pa izredno hitro in poučno. Material kupimo šele, ko ga sprva preizkusimo navidezno.
Primer simulacije: Arduino, servo motorček in potenciometer
YouTube video kako napademo vgrajeno LED diodo
To nam bo razložila rdečelasa gospodična na dolgo in široko.
3D modeliranje
Seveda ne smemo pozabiti, da se je vse skupaj začelo kot orodje za 3d modeliranje. Ampak nas “Arduino ljubitelje” to trenutno ne zanima.